Čtvrteční dopoledne návštěva strávila na 1. ZŠ Kolín (ZŠ Kolín, Bezručova), kde si pedagogové prohlédli hodinu prvouky a českého jazyka na prvním stupni a hodinu matematiky a fyziky na druhém stupni. Krom zajímavých výukových metod viděli i zapojení asistenta pedagoga ve výuce. Následovala skupinová diskuze nad shlédnutým a prohlídka školy v doprovodu vedení školy – ředitelky Mgr. Zdenky Filipové a jejího zástupce Mgr. Radislava Růžka.
Po obědě se tým z Horní Břízy přesunul na 6. ZŠ Kolín (ZŠ Kolín, Ovčárecká), kde učitelé nahlédli do výuky pracovní výchovy a kroužku Malý technik, obojí v nově vybudovaném TechCentru, jehož vznik a aktuální využití přiblížili ředitel školy Mgr. Lukáš Kačer se zástupkyní Mgr. Věrou Růžičkovou.
Po večerní návštěvě Kostnice v Sedleci u Kutné Hory se celý tým přesunul do ZŠ Plaňany, k večerní neformální části návštěvy. V rámci nestrukturované diskuze si učitelé vyměňovali zkušenosti z pedagogické praxe i mimo ni.
Páteční dopoledne se odehrálo na ZŠ Plaňany. Pedagogové měli možnost vidět výuku napříč téměř všemi ročníky a všemi předměty. I zde bylo možné vidět zapojení asistentů pedagoga do výuky a vedení tzv. barevné hodiny, která ve škole slouží k reflexi a sebehodnocení žáků a jejich pokroků nejen ve školních předmětech. V podobném duchu se nesla i následující reflexe pedagogů, v níž všichni zúčastnění shodně ocenili jak konkrétní metody výuky a nápaditost kolegů, tak i přínos celé dvoudenní návštěvy a možnost inspirace a navázání profesních kontaktů.
Velmi děkujeme 1. ZŠ Kolín, 6. ZŠ Kolín a ZŠ Plaňany za spolupráci, profesionální organizaci a především za vstřícnost a otevřenost, s níž se do sdílení dobré praxe v rámci MAPu zapojily.
V Kolíně 19.11.2016 Mgr. Michala Michlová
#podlipansko