MAP Nymburk - Vyberte si, prosím, z nabízených voleb

×

Upozornění

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 958
pátek, 22 březen 2019 12:07

Inspirativní kavárna se Zuzanou Maléřovou aneb Co se můžeme učit od dětí

Nechme dětem prostor pro jejich sny

Nechávejme děti, aby se mohly svobodně rozhodovat. Aby zažily vášeň pro to, co dělají. To byla jedna z inspirativních myšlenek spisovatelky Zuzany Maléřové, která vystoupila jako host 12. března 2019 v třetí letošní Inspirativní kavárně. Připomeňme, že akci z rejstříku projektu Místní akční plán II na Nymbursku si mohou užívat rodiče i učitelé v Hálkově divadle v Nymburce jednou měsíčně. Téma bylo tentokrát poněkud naruby: místo obvyklého odborného pohledu na výchovu a vzdělávání zkusili účastníci spolu s Maléřovou tentokrát pohlédnout na děti jako na jedinečné bytosti, od nichž se můžeme naučit mnoho my dospělí. Pokud ovšem dokážeme připustit, že naše představy o tom, co je pro ně nejlepší, nemusejí být vždy jediné správné.


Zuzana Maléřová je dětmi fascinována odedávna. Od narození svých dvou ratolestí pozoruje víc jak dvacet let všechny děti ve svém okolí zcela cíleně, a protože se „nevlamuje“ do jejich světa, neboť respektuje jeho intimitu a křehkost, dokáže vnímat kreativitu a emocionalitu dětí, ale i jejich sílu zvládat složité životní situace. Její respekt k jedinečnosti dětského světa však vůbec neznamená, že by dítě nemělo dodržovat určitý řád, naopak ho považuje za nezbytný. Zuzana Maléřová citlivě zachycuje výsledky svých „pozorování“ ve svých třech knížkách o dětech, v nichž odpovídá na otázky jak, proč, kdy. První z trilogie, Jak potkat děti, se věnuje nejmenším, druhá s názvem Proč kluci milují fotbal je o náctiletých a třetí titul Kdy se dotknout dospělosti se zabývá těmi, kteří stojí na prahu dospělosti. Jak sama autorka přiznává, psala knížky o dětech, ale nejvíc se dozvěděla o sobě, o nás dospělých. A ne vždy to bylo lichotivé. Účastníci kavárny odcházeli tentokrát z kavárny nahlodáni červíkem pochybností: Nebereme dětem velký kus jejich světa? Dokážeme připustit, že nemusíme být s dětmi zajedno v jejich představách o štěstí? Neorientujeme je pouze na výkon? Každopádně není na škodu občas si podobné otázky položit.


Příští Inspirativní kavárna se připravuje na 2. dubna 2019 a všichni, kdo se zajímají
o vzdělávání a školství, se můžou opět těšit na zajímavé téma: Je pro nás finské školství dobrou inspirací? Finský vzdělávací systém je již dlouhodobě brán jako vzor a v Inspirativní kavárně se mu pokusíme podívat pod pokličku. Pozvánku na tuto a všechny další akce najdete na webových stránkách projektu www.vzdelavani-spolecne.cz a na FB stránkách MAP vzdělávání na Nymbursku a Kolínsku.

autor: Ivana Šmejdová
Koordinátor vzdělávání MAP II

foto: Milena Válková 

#podlipansko

Naposledy změněno pátek, 21 červen 2019 12:10

Chystáme pro Vás ...

Vzdělávání společně

Cílem projektu je vytvoření místního partnerství mezi školami, zřizovateli škol a dalšími subjekty z oblasti vzdělávání, kteří společně vytvoří strategický plán, který jim následně pomůže při plánování investičních a neinvestičních záměrů tak, aby mohly například bez problémů předkládat žádosti o podporu z fondů EU a dalších programů.

Poslední aktualizace

  • úterý 26 leden 2021, 08:31:59.

Tady jsme

Kontaktujte nás

MAS Podlipansko, o.p.s.

kancelář a korespondenční adresa:
Chvalovická 1076
289 11 Pečky

Datová schránka ID: hiusthz

IČ: 27408507
č.účtu:438868349/0800

MAP vzdělávání Nymbursko
projekty@podlipansko.cz

MAP II vzdělávání Kolínsko

manager.map2@gmail.com