MAP Nymburk - Vyberte si, prosím, z nabízených voleb

čtvrtek, 11 květen 2017 17:52

Jana Straková: Inkluzivní vzdělávání je příležitost

V úterý 9. 5. 2017 se v prostorách foyer Hálkova městského divadla v Nymburce konala v pořadí šestá Inspirativní kavárna – beseda s odborníky na rozličná pedagogická témata. Pozvání přijala a přednášku na téma „Každý jsme jiný – ví o tom školy?“ představila Doc. RNDr. Jana Straková, Ph.D., pedagožka a přední odbornice na výzkumy týkající se vzdělávání.

Absolventka Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a následně Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně se většinu svého profesního života věnovala realizaci mezinárodních výzkumů vědomostí. Díky vhledu do problematiky nerovností ve vzdělávání a mnohaleté praxi v Ústavu výzkumu a rozvoje vzdělávání, který působí pod Pedagogickou fakultou Univerzity Karlovy, mělo publikum složené z pedagogických pracovníků i široké veřejnosti možnost seznámit se s výsledky několika výzkumů a diskutovat o všem, co se týká ožehavého tématu inkluze – společného vzdělávání.

Možnosti a úskalí volby té nejvhodnější školy pro své potomky, současný stav českého školství, limity společného vzdělávání, překážky ve výkonu povolání pedagogů či míra prospěšnosti výběrových škol– to je jen zlomek z okruhů, kterým byla v průběhu večera věnována pozornost. Následná diskuze, moderovaná Mgr. Ivanem Mezlíkem, dlouholetým pedagogem a zástupcem ředitele pro 1. stupeň v nymburské ZŠ Komenského, se nesla ve znamení sdílení jak pozitivních, tak negativních zkušeností se zaváděním inkluze na školách. Ač zaznívaly různé názory, poselství večera nejlépe vystihla slova paní Strakové: „inkluzivní vzdělávání všech žáků, talentovaných i slabších, je obrovská příležitost, jak lze nerovnosti ve vzdělávání snížit“. Jen musíme jako společnost tuto výzvu přijmout a naučit se společně vzdělávat takovým způsobem, aby to bylo ku prospěchu všech.

Jana Straková vyhověla prosbám z řad publika a svou prezentaci oplnou zajímavých dat z tuzemských i mezinárodních výzkumů nám laskavě poskytla. Naleznete ji ke stažení níže pod článkem.

Na sedmou Inspirativní kavárnu s hosty z organizace Skutečně zdravá škola srdečně zveme pracovníky ve školství, rodiče i širokou veřejnost. Proběhne výjimečně ve středu 7. 6. 2017 od 16.30 do 18.30 hodin ve foyer Hálkova městského divadla v Nymburce.

#podlipansko

Naposledy změněno pátek, 12 květen 2017 11:33

Chystáme pro Vás ...

Vzdělávání společně

Cílem projektu je vytvoření místního partnerství mezi školami, zřizovateli škol a dalšími subjekty z oblasti vzdělávání, kteří společně vytvoří strategický plán, který jim následně pomůže při plánování investičních a neinvestičních záměrů tak, aby mohly například bez problémů předkládat žádosti o podporu z fondů EU a dalších programů.

Poslední aktualizace

  • pátek 22 leden 2021, 10:06:48.

Tady jsme

Kontaktujte nás

MAS Podlipansko, o.p.s.

kancelář a korespondenční adresa:
Chvalovická 1076
289 11 Pečky

Datová schránka ID: hiusthz

IČ: 27408507
č.účtu:438868349/0800

MAP vzdělávání Nymbursko
projekty@podlipansko.cz

MAP II vzdělávání Kolínsko

manager.map2@gmail.com