Absolventka Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a následně Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně se většinu svého profesního života věnovala realizaci mezinárodních výzkumů vědomostí. Díky vhledu do problematiky nerovností ve vzdělávání a mnohaleté praxi v Ústavu výzkumu a rozvoje vzdělávání, který působí pod Pedagogickou fakultou Univerzity Karlovy, mělo publikum složené z pedagogických pracovníků i široké veřejnosti možnost seznámit se s výsledky několika výzkumů a diskutovat o všem, co se týká ožehavého tématu inkluze – společného vzdělávání.
Možnosti a úskalí volby té nejvhodnější školy pro své potomky, současný stav českého školství, limity společného vzdělávání, překážky ve výkonu povolání pedagogů či míra prospěšnosti výběrových škol– to je jen zlomek z okruhů, kterým byla v průběhu večera věnována pozornost. Následná diskuze, moderovaná Mgr. Ivanem Mezlíkem, dlouholetým pedagogem a zástupcem ředitele pro 1. stupeň v nymburské ZŠ Komenského, se nesla ve znamení sdílení jak pozitivních, tak negativních zkušeností se zaváděním inkluze na školách. Ač zaznívaly různé názory, poselství večera nejlépe vystihla slova paní Strakové: „inkluzivní vzdělávání všech žáků, talentovaných i slabších, je obrovská příležitost, jak lze nerovnosti ve vzdělávání snížit“. Jen musíme jako společnost tuto výzvu přijmout a naučit se společně vzdělávat takovým způsobem, aby to bylo ku prospěchu všech.
Jana Straková vyhověla prosbám z řad publika a svou prezentaci oplnou zajímavých dat z tuzemských i mezinárodních výzkumů nám laskavě poskytla. Naleznete ji ke stažení níže pod článkem.
Na sedmou Inspirativní kavárnu s hosty z organizace Skutečně zdravá škola srdečně zveme pracovníky ve školství, rodiče i širokou veřejnost. Proběhne výjimečně ve středu 7. 6. 2017 od 16.30 do 18.30 hodin ve foyer Hálkova městského divadla v Nymburce.
#podlipansko