Vytisknout tuto stránku
pátek, 11 leden 2019 10:57

Ověřte si, co čtete

Ověřte si, co čtete

To bylo doporučení, jímž uvedla elitní válečná novinářka Petra Procházková letošní první Inspirativní kavárnu, která se uskutečnila 8. ledna 2019 tradičně na Malé scéně Hálkova městského divadla. Téma jedné z aktivit, které se konají v rámci Místního akčního plánu vzdělávání II (MAP II) na Nymbursku, znělo „Jak učit děti porozumět zprávám v médiích a jak je učit pracovat s informacemi“ a podle nabitého sálu se ukázalo být trefou do černého. Potvrdilo se, že pohled pod pokličku současného, bez přehánění ďábelského mediálního kotle zajímá mnoho z nás a nabídka možnosti poslechnout si renomovanou žurnalistickou autoritu byla na místě.


O novinářských kvalitách Petry Procházkové není pochyb, vždyť jsou podloženy jejím dlouholetým působením v Rusku, na Ukrajině, v Čečensku, v Afghánistánu a řadě dalších nestabilních míst světa, často uprostřed válečného dění, o němž podávala unikátní svědectví nejen českým médiím, ale spolupracovala s řadou předních světových zpravodajských agentur. V usměvavé, křehce působící ženě by málokdo tušil osobnost, která prošla tolikerým peklem a viděla tolik lidského utrpení. Svůj životní příběh, který by mimochodem vydal na několikadílný román, však dokázala předat účastníkům kavárny s notnou dávkou nadhledu a humoru, takže bylo možné jej nejen unést, ale dokonce se přitom bavit.

V úvodu svého vystoupení novinářka nejprve napjala rám, do něhož postupně zavěšovala jednotlivé obrazy vypovídající o novinářské etice, o žurnalistických praktikách dnešní doby, a hlavně doporučení či rady čtenáři, jak se má orientovat v informačním hurikánu dnešní doby. Zapsat si za uši stálo všechny, počínaje tou první, zmíněnou v názvu tohoto článku. Kdybychom se je pokusili shrnout, řekli bychom, že si při vstřebávání informací musíme zachovat si zdravý selský rozum, a hlavně si musíme informace ověřovat, nejlépe ze dvou nezávislých zdrojů.


Ne vždy se v inspirativní kavárně rozeběhne diskuse dříve, než jsou účastníci v závěru vyzváni k dotazům. V případě vystoupení Petry Procházkové se živě diskutovalo po celou dobu, emoční křivka v sále místy dokonce stoupala nad přiměřenou hranici. Nicméně i to byl důkaz, jak moc byli posluchači tématem zasaženi.
Inspirativní kavárny mají díky šikovně voleným tématům a atraktivním hostům evidentně stále větší kredit u (nejen) nymburské veřejnosti.

I do budoucna se můžeme těšit na zajímavá setkání, stačí si jen poznamenat do diáře první úterý v měsíci. Příští kavárna se však bude konat výjimečně až
12. února 2019. Povídat si o důvěře v „digiděti“ přijede Jan Kršňák, odborník na technologie a jejich vliv na člověka. 

Ivana Šmejdová
Koordinátor MAP II na Nymbursku

foto: Marek Velechovský

#podlipansko

Naposledy změněno pátek, 11 leden 2019 11:15