Milí rodiče,
v projektu Místní akční plán vzdělávání II na Nymbursku (MAP) je naše pozornost zaměřena nejen na podporu pedagogů a škol, ale obrací se rovněž k vám, neboť jste hlavním a nezastupitelným článkem v řetězci vzdělávání a výchovy dětí a mládeže. Jednou z významných aktivit podpory rodičovské veřejnosti se stala v rámci projektu v minulých letech Inspirativní kavárna. Přinášela setkání se zajímavými osobnostmi, které mají co říct k nejrůznějším otázkám v oblasti výchovy a vzdělávání. V důsledku koronové pandemie však byly na přechodnou dobu utlumeny veškeré veřejné akce. Navíc jste se ocitli opět v roli domácích vzdělavatelů a budete teď pro své děti náhradními učiteli. Ne každý z vás má pedagogické zkušenosti, a ne každý z vás ví, kde čerpat inspiraci pro domácí výuku.
Proto přicházíme jako MAP s námětem, který může prospět nejen vašim dětem, ale i celé vaší rodině. A to nejen po dobu krize, ale i po návratu k „normálnímu“ způsobu života. V čem spočívá?
V co nejčastějším pobytu venku, v přírodě, na čerstvém vzduchu, protože i tam může probíhat vaše domácí škola!
Prospěšnost pobytu venku není naším výmyslem, ale potvrzuje ji řada tuzemských i zahraničních výzkumů z oblasti medicíny, psychologie i pedagogiky. Koneckonců děti se učily venku více než 99 % lidské historie. Jsou na to připravené!
S laskavým svolením Učíme se venku a Jděte ven!cz si dovolujeme uvést, v čem je pobyt v přírodě tolik prospěšný:
- Hra v přírodě skvěle napomáhá všestrannému rozvoji dítěte. Při hře venku dítě zapojuje všech pět smyslů a maximálně rozvíjí tělesné i mentální schopnosti.
- Děti, které si hrají často venku, jsou více fyzicky aktivní, mají menší riziko nadváhy
a krátkozrakosti, zlepšují si motoriku, budujísi imunitu. - Připobytu v přírodě se čistí hlava a snižuje únava z myšlení. Co se naučíme skrze zážitky venku, ukládá se v mozku hlouběji a snadněji se vybavuje. Kontakt s přírodou zlepšuje pozornost a soustředění.
- Blízkost přírody a pobyt v ní pomáhají lépe pracovat se stresem, úzkostí či depresí.
- Při pobytu venku zaznamenávají školy u dětí úbytek kázeňských problémů a zlepšení výsledků učení. To platí ve stejné míře i pro rodinu,
- Pobyt v přírodě prospívá tělu, mysli, vztahům v rodině a v neposlední řadě i celé planetě – známe-li přírodu, chováme se k ní ohleduplněji a s úctou.
Že jsme neobjevili nic nového a že už to dávno víte? Tak tedy obléct bundy, obout pořádné boty a hurá ven! Že venku prší a fouká vítr? Co na tom sejde! Náš recept je jednoduchý, laciný, a hlavně velmi účinný. Venku se dá učit matematika, český jazyk, přírodopis, biologie, výtvarná výchova a mnoho dalšího, přičemž se vše odehrává v tělocvičně pod širým nebem. Pro ty z vás, které námět zaujal, doporučujeme www.ucimesevenku.cz a www.jdeteven.cz, kde naleznete spoustu konkrétních návodů na to, jak při výuce venku postupovat či jak a na co si můžete venku hrát.
Můžeme vám teď už také prozradit, že připravujeme vydání stolního kalendáře na rok 2021 s pracovním názvem Pojďme ven! I v něm najdete spoustu aktivit, které budou provázet celým rokem a inspirovat vás k pobytu venku.
Pro aktuální informace týkající se vzdělávání sledujte náš Facebookový profil: https://www.facebook.com/MAPNymburkKolin
Pro inspiraci, jak zvládat domácí výuku v nouzovém stavu, si můžete poslechnout Inspirativní kavárnu online s psycholožkami Danou Markovou a Hanou Slobodovou, kterou jsme natočili už na jaře ve spolupráci s Rádiem Patriot:
https://www.youtube.com/watch?v=7UL3LNjE6FQ&t=321s
Ležet za pecí a čekat na lepší zítřky není náš styl!
Přejeme hodně společných zážitků v přírodě, pevné nervy při domácím vzdělávání a v neposlední řadě pevné zdraví celým vašim rodinám!
Za Místní akční plán vzdělávání na Nymbursku Milena Válková a Ivana Šmejdová
#podlipansko