MAP Nymburk - Vyberte si, prosím, z nabízených voleb

×

Upozornění

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 958
úterý, 21 květen 2019 13:21

Rozhovor s Kateřinou Cajthamlovou

Dětem pohyb místo mobilů, radí doktorka Cajthamlová

https://hearthis.at/radio-patriot-ue/inspirativn-kavrna-kateina-cajthamlov-752019/

Poslední Inspirativní kavárna v letošním školním roce připravila nymburské rodičovské a pedagogické veřejnosti možná trochu překvapivě setkání se známou dietoložkou Kateřinou Cajthamlovou. Pravidelná inspirativní setkání na Malé scéně Hálkova divadla v Nymburce, která se konají v rámci projektu MAP II, se věnují tématům z oblasti výchovy a vzdělávání.

 

A k nim má hodně co říct také doktorka Cajthamlová. Ne každý totiž ví, že tato dáma, mediálně známá zejména díky svým televizním pořadům o hubnutí, je autorkou obsáhlé publikace Abeceda moderního rodiče a věnuje se psychoterapeutické praxi. Odborná kvalifikace internistky a zároveň psycholožky jí umožňuje lépe porozumět příčinám řady psychosomatických nemocí dospělých i dětí. Nejen za obezitou, ale za mnoha dalšími závažnými zdravotními problémy se často skrývá trápení duše. Právě o tom, jak předejít bolestem dětské duše, vyprávěla doktorka Cajthamlová s espritem jí vlastním v nymburské Inspirativní kavárně. Rady a doporučení rodičům předávala skrze autentické příběhy a zkušenosti ze svého dětství i ze své dlouholeté lékařské praxe, a tím vytvořila příjemně důvěrnou atmosféru podvečerního setkání. Publikum se mimo jiné dozvědělo, jaké chyby často ve výchově dětí děláme, co je pro zdravý vývoj dítěte důležité a dnes chybí. Například často určujeme dětem profesní cestu, také se o ně přehnaně bojíme. „Úkolem rodičů je naučit dítě předcházet nebezpečí, nikoli je pouze všemožně před nebezpečím chránit,“ „Pokuste se svým dětem nelhat, radši řekněte nevím“, „Nevytvářejme v rodině pocit viny, aby se dítě nezačalo z něčeho obviňovat, například z rozvodu rodičů,“ to je namátkou několik z mnoha moudrých rad doktorky Cajthamlové.

Cajthamlová se představila jako renomovaná odbornice a přinesla řadu leckdy překvapivých aktuálních informací vysvětlujících některé problémy současné dětské populace. Tak třeba věděli jste, že dětská obezita je způsobená ze 40% genetikou, z 50% obézní matkou a z 10% způsobem porodu? Že stravovací preference jsou z větší části geneticky dané a dotvářejí se do deseti let života, jinými slovy výrazně záleží na tom, co dáváme dětem v tomto období na talíř? Že mají holčičky mezi 10. a 14. rokem (doba „exponenciálního růstu“) jíst o jednu čtvrtinu víc než jejich maminky a chlapci mezi 14. a 18. rokem o jednu čtvrtinu víc než jejich tátové? Že se po roce 1990 snížil počet hodin pohybových aktivit dětí z 28 hodin týdně na pouhopouhých pět? Že děti dnes trpí víc než obezitou podváhou?
Poselství tohoto inspirativního podvečera lze shrnout do tří bodů proklamovaných uznávaným profesorem Matějčkem, kterého doktorka Cajthamlová citovala. Jsou jimi vřelost, postojové vztahy a bezpečí. Pokud tohle budeme schopni svým dětem zajistit, nemusíme se o ně bát.


Do Inspirativní kavárny vás znovu pozveme v září s novým školním rokem. Vězte, že už nyní máme v kapsáři připravené zajímavé osobnosti. Příznivci kavárny, můžete se začít těšit!

Za realizační tým
Ivana Šmejdová


Návštěvy Kateřiny Cajthamlové v Nymburce jako hosta Inspirativní kavárny jsme využili pro krátký rozhovor.

Paní doktorko, Vy jste internistka, jaká byla Vaše cesta od interny k psychologii? Kdy a proč jste se začala zabývat výchovou, rodinou a vůbec jejím významem v životě člověka?
Interna je plná psychosomatických chorob a já jsem brzy zjistila, že mi v praxi nestačí znalosti získané na lékařské fakultě. Začala jsem studovat psychologii a kombinace těchto dvou oborů mě kvalifikovala do úlohy televizního odborníka, který má ve spolupráci s výživovým poradcem pomáhat hubnoucím. Mimochodem obezita je „dětská“ nemoc, protože pro její vznik je rozhodujících prvních tisíc dní lidského života, tj. od početí do dvou let. Smutné na obezitě je to, že na rozdíl od všech ostatních chorob, kdy je člověk litován jako trpící, je u obezity obviňován. Což je zejména u dětí absurdní. Já jsem se tedy k problematice výchovy dětí dostala dvojím způsobem: jednak přes psychosomatiku, jednak díky natáčení televizního pořadu o hubnutí. Tehdy se na mě začali obracet rodiče hubnoucích dětí a já jim vysvětlovala, že obezita jejich dítěte je problém celé rodiny a tu je třeba začít dávat do pořádku. Rodině jsem se dál věnovala také v rámci koučinku dospělých, kde jsme při tréninku změny určitých postojů velmi opakovaně naráželi na argument: tohle mám z rodiny. Tím jsem se začala zabývat víc vlivem rodiny na chování nejen dětí, ale i dospělých.


Jaké jsou podle Vás v současné době největší problémy v rodině? Co je jejich příčinou?
Je to dvojí věc. Prvně lidé méně vstupují do manželství, tím se objevuje ohromné množství vystresovaných budoucích maminek. Za druhé jsou to rozvody, které ohrožují především děti, jimž boří zázemí a berou pocit bezpečí. Podle statistiky z roku 2016 se rozvádí 48% manželství, a to po třinácti letech, tedy v citlivém období, kdy dospívající potřebuje bezpečné zázemí rodiny, aby se mohl zabývat v klidu vztahy s vrstevníky. Dětí z rozvedených rodin přibývá a je to pro ně nesmírně traumatizující, často se totiž domnívají, že za rozchod rodičů můžou. Vůbec nejhorší je, když se rodiče o dítě přetahují.


Co děti, které se rodí nesezdaným rodičům? Rozhodně jich přibývá…
Řekla bych, že záleží především na ženě, jestli fakt, že je svobodná, nevnímá jako nestabilitu. Lidé často říkají: „je to jen papír“, ale proč ho tedy nemít? Žena je v těhotenství velmi zranitelná, také s malým dítětem potřebuje někoho, kdo by se o oba staral a poskytoval oporu. Netvrdím, že to manželství zaručí, ale přece jen z psychologického hlediska je to pro ženu pevnější svazek, kde se může víc cítit chráněná. Také dítě si zaslouží být v definovaném konkrétním svazku. Navíc je pro ně velkou zátěží, že se jmenuje jinak než další členové jeho rodiny. Rodiče si tohle často neuvědomují.

Paní doktorko, co byste vzkázala moderním rodičům?
Vzkázala bych jim: „Ptejte se raději moudrých lidí z vlastní rodiny a příliš nevěřte internetovým chatům.“ Sociální sítě generují obrovské množství nejistoty, prezentují se zde jen ideály nebo naopak extrémy. Je iluzorní si myslet, že reprezentují většinový, a tudíž správný názor. O co bych mladé maminky a tatínky moc prosila je, aby nedávali dětem interaktivní hry a mobily – a teď budu možná šokovat – alespoň do věku dvanácti let. Správný vývoj dětského mozku totiž vyžaduje kontakt s reálným světem, to potvrzuje výsledek poměrně nových výzkumů neurovědců. Zakončila bych toto téma slovy pana Kanyzy, který nedávno v Českém rozhlase říkal, že je mu líto těch mladých lidí, kteří chodí po světě s modlitební knížkou svého mobilu a nevidí krásy světa.

Děkujeme za rozhovor!

 

 

#podlipansko

Naposledy změněno úterý, 25 červen 2019 14:58

Chystáme pro Vás ...

Vzdělávání společně

Cílem projektu je vytvoření místního partnerství mezi školami, zřizovateli škol a dalšími subjekty z oblasti vzdělávání, kteří společně vytvoří strategický plán, který jim následně pomůže při plánování investičních a neinvestičních záměrů tak, aby mohly například bez problémů předkládat žádosti o podporu z fondů EU a dalších programů.

Poslední aktualizace

  • pátek 22 leden 2021, 10:06:48.

Tady jsme

Kontaktujte nás

MAS Podlipansko, o.p.s.

kancelář a korespondenční adresa:
Chvalovická 1076
289 11 Pečky

Datová schránka ID: hiusthz

IČ: 27408507
č.účtu:438868349/0800

MAP vzdělávání Nymbursko
projekty@podlipansko.cz

MAP II vzdělávání Kolínsko

manager.map2@gmail.com