MAP Nymburk - Vyberte si, prosím, z nabízených voleb

×

Upozornění

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 958
pátek, 22 březen 2019 12:10

Rozhovor se Zuzanou Maléřovou

Rozhovor se spisovatelkou Zuzanou Maléřovou

1) Váš vztah k dětem je velmi respektující, citlivý - dovedou Vás vůbec děti naštvat? Neměla jste někdy chuť jednu jim plácnout?
To teda dovedou! Navíc jsme všichni emotivní, takže to jsou rychlé "třesky", vyčistí se vzduch a jede se dál. Považuji to za lepší, přímější a rychlejší než dusno, tresty nebo výčitky. A za vůbec nejvíc nebezpečné považuji slovní ponižování, urážky, útoky na slabá místa. Co je proti tomu plácnutí, i když fyzické tresty nepoužívám. Ale zlé slovo, i když se omluvíte, žije dál a v náročné životní chvíli se z paměti znovu vynoří, a znovu Vás oslabí.

2) Dokázala byste si vzpomenout na nějakou náročnou situaci, kdy jste potlačila své rodičovské ego? A bylo to v dané situaci dobře?
Takové situace zažívají všichni rodiče každou chvíli. Říkám tomu "přinutit se mít radost". Přicházíte domů unavení, těšíte se na klid a najednou si uvědomíte, že tam čekají dvě natěšené děti, jak si s nimi budete hrát. Třeba člověče nezlob se, to je jedno. Strašně se Vám nechce, chcete mít chvíli času pro sebe. Ale přinutíte se, začnete hrát a za malou chvíli se smějete, radujete, objímáte, jste šťastní.

3) Co jste se Vy osobně nejvíc od (nejen svých) dětí v životě naučila?
Radosti, prožívání všeho hezkého a rychlé schopnosti se zahojit, když se nedaří. Velkorysosti. Děti chtějí, aby bylo dobře.

4) Chystáte se napsat v budoucnu další knížku o dětech? Jaká bude?
Kniha, na které momentálně pracuji, o dětech není, ale protože je v ní hodně citů, vztahů a ty mateřské jsou jedny z nejzákladnějších, určitě se v ní fakt, že jsem máma, projeví. V novém vydání nyní vyšla kniha O květině a v té je několik kapitol, které shrnují mé pátrání ve světě dětí malých i velkých, například kapitola O růstu člověka. A další. Mimo jiné se v ní uzavírá i růst mých vlastních dětí. Když vyšla kniha Jak potkat děti, byla vyzdobena jejich dětskými kresbami. Knihu O květině dnes po osmnácti letech ilustroval již co by "profesionál", student výtvarné školy, syn Jeroným Bohdan. A dcera Alžběta Bohdanová, která je zpěvačka, nazpívala na CD O lásku dál několik mých textů. Tak vidíte, zeptáte se "jak, proč a kdy" a z dětí jsou dospělí lidé.

#podlipansko

Naposledy změněno pátek, 21 červen 2019 12:18

Chystáme pro Vás ...

Vzdělávání společně

Cílem projektu je vytvoření místního partnerství mezi školami, zřizovateli škol a dalšími subjekty z oblasti vzdělávání, kteří společně vytvoří strategický plán, který jim následně pomůže při plánování investičních a neinvestičních záměrů tak, aby mohly například bez problémů předkládat žádosti o podporu z fondů EU a dalších programů.

Poslední aktualizace

  • pátek 15 leden 2021, 10:44:58.

Tady jsme

Kontaktujte nás

MAS Podlipansko, o.p.s.

kancelář a korespondenční adresa:
Chvalovická 1076
289 11 Pečky

Datová schránka ID: hiusthz

IČ: 27408507
č.účtu:438868349/0800

MAP vzdělávání Nymbursko
projekty@podlipansko.cz

MAP II vzdělávání Kolínsko

manager.map2@gmail.com